Näitus on jõudnud Ritsu lasteaeda. Avaplakatil foto sellest, kuidas meie kooli õpilased vilja külvavad. Allikas: 100 teraviljapeenart FB

Tänaseks on lõpule jõudnud agronoom Heino Laiapea algatatud aktsioon rajada vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks Eestimaale 100 teraviljapeenart. Läinud pühapäeval, 8. oktoobril avati Urvastes ülevaatlik rändnäitus, mis loodetavasti sel kooliaastal ka meie juurde jõuab.

Mais külvasime herned-oad ja teraviljad. Viimased köitsime vihku augusti lõpus, hernestega maiustasime juba varem.

Kasvatamiseks anti meile Eesti Taimekasvatuse Instituudilt järgmised tera- ja kaunviljad: oder “Maali” ja “Anni”, kaer “Kalle”, suvinisu “Voore” ja “Hiie”, põldhernes “Kirke” ja “Mehis” ning põlduba “Jõgeva”. Igale sordile oli ette nähtud ruutmeetrine katselapp.

Uba idanes kõige kehvemini, teistega probleeme polnud. Küll aga tekitasid peavalu linnud, kes seemneid ning tärkavaid taimi meelsasti söömas käisid. Õnneks leidsime kiiresti lahenduse – panime orasele võrgu peale. Kui viljakõrred juba meetripikkused, pidime võrgu eemaldama. Seda hetke passisid peale aga hakid-varesed, kes kohe taas meie saagi kallale kippusid. Õnneks olid nad huvitatud vaid väga valmis teradest ning saime siiski saaki.

Paljudele lastele oli see esimene kord teravilja külvata ning saaki korjata. Loodetavasti on nüüd paremini ka meeles, mis vili milline välja näeb ning milleks enim kasutatakse.

Olime ainus osalev Saare maakonna kool.

 

Kinkisime Eestile (tera)viljapeenra